Som šťastný, že môžem veriť

Autor: Róbert Flamík | 20.4.2014 o 23:24 | (upravené 20.4.2014 o 23:36) Karma článku: 12,24 | Prečítané:  480x

Hoci to píšem ako katolícky kňaz a salezián, verím, že môžem aj ako človek vyjadriť radosť z toho, že smrť nezvíťazila nad životom a že logika môjho bytia nie je postavená na smútku, výčitkách a ani beznádeji. Radosť z toho, že môžem veriť v Ježiša, ktorý je zmyslom môjho bytia. Pár slov o tom prečo...

Mal som asi pätnásť a otázky v mojej hlave už vtedy boli stále prítomné. Pýtal som sa, či to smrťou naozaj končí, ako je to možné, kam sa poberiem a hlavne prečo som tu... Viera v Boha v tom čase bola pre mňa záležitosťou peknej tradície, zvyku, ktorému som nerozumel, ale rešpektoval. Ale napriek tomu, že som chodil do kostola (ako to spojenie zaváňa minulosťou...), bál som sa... Toho, čo príde potom a či tam vôbec niečo je a čo ak je to koniec... Otázky, pochybnosti, neistota...

Prečo teda dnes o tom túžim písať? Dnes už ako troška starší, hoci si nemyslím, že veľmi múdrejší, verím. Verím. Verím v to, že smrť nie je koniec, že nenávisť nie je logika bytia a že strach nie je cesta. Prečo? Ťažko sa to možno bude chápať, ale ja som ho stretol. Koho? Ježiša. Ako? V láske, ktorá mi je liekom a nie bremenom, požehnaním a nie trestom, nádejou a nie zúfalstvom. Ako? Ako? V tom, že ma stretla sama. Ona. Božia Láska a jej pokoj a uzdravenie. Ako? V láske, ktorá ma vyviedla z výčitiek, strachu a hlavne zúfalstva. Ako? Cez ľudí, cez krásu tohto sveta, cez možnosť slúžiť a hlavne byť.

Včera pri večernej svätej omši som sa pýtal jedného nášho miništranta počas príhovoru, čo to pre neho znamená, že Ježiš vstal z mŕtvych. Najprv sa na mňa len pozrel a potom o chvíľu do mikrofónu pred plným chrámom mladých, rodín i starších povedal "Všemohúci Boh to tak zariadil." Možno vám táto odpoveď príde lacná, ale pre mňa je zdrojom šťastia, ktoré túžim odovzdávať ďalej. Presne taký aký som a presne tam, kde som a presne tým, s ktorými sa stretám, čiže najmä mladým. Ako? Porozumením, prijatím, vypočutím, vcítením sa, dobrotou... Verím, že toto je Ježišova cesta a som šťastný, že mi dal ten dar po nej kráčať. A verím, že aj mnohým iným, verím, že aj Tebe.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Tlak SNS na televíziu pripomína mečiarizmus, koalícia cúva

Verejnoprávnu televíziu sa snažili za šesťdesiat rokov vysielania ovládnuť viaceré politické strany. Nového riaditeľa RTVS bude parlament voliť na budúci rok.

KOMENTÁRE

Slovenská televízia. Mocenské pomery sa menili častejšie než hlásateľky

Do televízie sa tlačili autokrati, samozvaní otcovia národa aj zástancovia tretej cesty.

ŠPORT

Cibulkovej semifinále nestačí, šéf ruského tenisu jej nedáva šancu

Oddýchnutá Dominka nastúpi proti Ruske.


Už ste čítali?